سرویس کوتاه کننده لینک یون

6 سال و 7 ماه پیش

این روزها عباراتی مثل "کوتاه کننده لینک" یا "URL Shortener" زیاد به گوش میخوره. شاید کمتر کاربر حرفه ای اینترنت رو بشه این روزها پیدا کرد که با اینگونه سرویس ها آشنا نباشه ، سرویس هایی که به صورت خیلی خلاصه ، لینک های بلند و ناخوانای اینترنتی رو به لینک های خیلی کوتاه و جمع و جور تبدیل می کنن. اما علت محبوبیت این سرویس ها چیه ؟

شاید یکی از مهترین عوامل محبوبیت سرویس های کوتاه کننده لینک ، گسترش استفاده از شبکه اجتماعی توئیتر باشه . شبکه اجتماعی ای که کاربرهاش رو ملزم میکنه نوشته هاشون رو در 140 کاراکتر محدود کنن. خوب اگه کاربری تمایل داشت لینکی رو شیر کنه که مثلا 200 کاراکتر طولش باشه اونوقت تکلیف چیه ؟ این جاست که کوتاه کننده های لینک خودشون رو جلوه میدن. هر چند که امروزه دامنه استفاده از این گونه سرویس ها خیلی بیشتر از این ها توسعه پیدا کرده و نه تنها در شبکه های اجتماعی مختلف ، بلکه امروزه کاربران اینترنت در وبلاگ ها ، بدنه ایمیل هاشون ، در فروم ها و... ترجیح میدن از لینک های کوتاه شده استفاده کنن.

اما با وجود خیل عظیم کوتاه کننده های لینک که با یک سرچ ساده در اینترنت میشه خیلی هاشون رو شناسایی کرد ، چرا به سرویسی مثل یون احساس نیاز میشه ؟ در واقع سوال اصلی اینه که چه چیزی سرویس یون رو از سایر نمونه های مشابه متمایز میکنه ؟

کوتاه کننده لینک یون

در مورد سرویس های خارجی باید بگم که در این زمینه سرویس های بسیار قوی ای وجود دارند که امکانات خیلی خوبی رو به کاربرا ارائه میدن اما امکان دسترسی به بخش هایی از آن ها از داخل کشور وجود ندارد. این در حالی است که دسترسی به سرویس کوتاه کننده مربوط به شرکت گوگل به طور کلی از داخل کشور مسدود شده است.

اما می رسیم به سرویس های داخلی یا بهتره بگیم سرویس های فارسی . در این میان تعدادی از سرویس ها تبلیغاتی هستند ، به این معنا که هنگامی که بر روی لینک های کوتاه شده این سرویس ها کلیک می کنید ، برای مدت قابل توجهی شما را جهت نمایش تبلیغات متوقف می کنند . این گونه سرویس ها معمولا مورد توجه مخاطبان حرفه ای کوتاه کننده های لینک نیستند. از میان سرویس های رایگان موجود ، به جز چند مورد انگشت شمار ، شاید نتوان نام کوتاه کننده لینک را بر سایرین گذاشت . چون تعداد زیادی اونها صرفا یک اسکرپیت رایگان و ساده رو بر روی یک دامنه مستقر کردن و یا با قرار دادن اسکریپت های مختلف و بی ارتباط روی سایتشون ( معمولا اسکریپت های آماده ) ، به نظر میرسه که صرفا سعی در افزایش بازدید و رنک وبسایت و دامنشون دارن.

خوب حالا سرویس یون چه حرف تازه ای برای گفتن داره ؟ سعی دارم اینجا به چند تا از مهمترین ویژگی های سرویس یون که معمولا در سایر سرویس های فارسی مشاهده نمیشه اشاره کنم :

  • آپتایم و پایداری بسیار بالای سرور ، که شاید قبل از هر چیز و هر امکانی مهمترین فاکتور برای انتخاب یک سرویس کوتاه کننده باشه. طبق آماری که تا به این لحظه موجوده و اسکرین شات اون هم در خود وبسایت یون هست ( منتشر شده به وسیله سرویس قدرتمند Pingdom ) ، سرور جدید یون آپتایم 99.99% رو داشته و فقط 2 دقیقه خارج از دسترس بوده. البته نمیخوام بگم این روند حتما ادامه خواهد داشت ولی میتونم این امیدواری رو بدم که این رقم کاهش محسوسی نداشته باشه.
  • ارائه نمودارهای پیشرفته از آمار کلیک کنندگان و جزئیات آن ها برای هر لینک
  • پیمایش لینک های کوتاه شده و استخراج اطلاعات آن ها
  • امکان عضویت و مدیریت لینک های کوتاه شده و خصوصی سازی لینک ها
  • ارائه API و مستندات لازم جهت توسعه سرویس یون و استفاده از اون در سایر وبسایت ها و وبلاگ ها

البته سرویس یون و امکانات اون به همین جا ختم نمیشه و با توجه به رشد قابل توجه کاربران یون ، بخش ها و امکانات جدیدی در آینده نزدیک به این سرویس اضافه خواهد شد.

در پایان خواهشمندم اگر کاربر سرویس یون هستید و یا حتی به تازگی با آن آشنا شده اید ، ما رو از نظرات و پیشنهادات ارزشمندتون بهره مند کنید تا تیم توسعه دهنده یون بتونه نواقص احتمالی کار رو بهتر و با دید روشن تری برطرف کنه.


منتظر نظرات گرمتون هستم ، بدورد ،
علی وب


کوتاه کننده لینککوتاه کننده آدرس های اینترنتیURL shortener

22 نظر